×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : یکشنبه, ۵ تیر , ۱۴۰۱  .::.   برابر با : Sunday, 26 June , 2022
قوه قضاییه با تمام توان در مدیریت ارز و کنترل بازار به دولت کمک خواهد کرد

حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای امروز (دوشنبه ۱۹ اردیبهشت) در جریان جلسه شورای عالی قوه قضاییه به موضوع اقدامات دولت برای پیشبرد سیاست‌های کلان اقتصادی، مهار تورم و جلوگیری از رشد نقدینگی پرداخت و با تقدیر از اقدامات مجدانه دولتمردان و رئیس جمهور در این زمینه اظهار داشت: علاوه بر عقب‌ماندگی‌ها در عرصه اقتصادی و تحریم‌های ظالمانه دشمنان و تشدید این تحریم‌ها در سنوات اخیر، رخدادهایی نیز در عرصه جهانی از جمله خشکسالی و جنگ اوکراین حادث شده که موجبات افزایش قیمت کالاهای اساسی در سطح دنیا را بوجود آورده است؛ بنابراین اتخاذ تدابیر برای مقابله و مواجهه با این شرایط اقتصادی از ناحیه دولت و دولتمردان بسیار حائز اهمیت است.

رئیس دستگاه قضا در همین زمینه به اظهارات مسئولان و کارشناسان ذیربط مبنی بر وجود گرانی‌ها و نه گرانفروشی‌ها در برخی بازارها به سبب مجموعه شرایط حاکم بر وضعیت اقتصادی کشور و جهان نیز اشاره کرد.

رئیس عدلیه با اشاره به اقدامات و تدابیر دولت در زمینه بهبود وضعیت اقتصادی کشور از جمله تلاش برای اصلاح ساختار بودجه، رفع اشکالات نظام بانکی و اهتمام به تقویت تولید داخلی، گفت: معیشت و سفره مردم جزو اولویت‌دارترین موضوعات مدنظر دولت است و دستگاه قضایی نیز در این مهم با تمام توان به دولت کمک خواهد کرد.

«مدیریت ارز» و «کنترل بازار» دو عرصه مهمی است که رئیس قوه قضاییه در راستای کمک به دولت برای بهبود وضعیت معیشتی مردم بر روی آن‌ها تاکید و به مصوبات جلسه اخیر شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا مبنی بر افزایش اختیارات سازمان تعزیرات برای مقابله با گران‌فروشی و احتکار، اشاره کرد.

رئیس قوه قضاییه به بیان توصیه‌هایی به مسئولان در زمینه بهبود وضعیت اقتصادی کشور پرداخت و با اشاره به تعبیر «جراحی» که در این مورد از سوی برخی کارشناسان مطرح می شود این مهم را یادآور شد که پیش از هر گونه جراحی باید تمهید مقدمات شود و آزمایش ها و سنجش های لازم صورت گیرد؛ همچنین تیم جراح نیز باید با یکدیگر نهایت هماهنگی را داشته باشند.

محسنی اژه‌ای موضوع اقناع افکار عمومی درباره هرگونه اقدام اقتصادی مرتبط با معیشت مردم را از ضروریات دانست و گفت: دولت در راستای اقناع افکار عمومی برای پیشبرد برنامه‌های اقتصادی خود اقدامات مختلفی انجام داده است؛ باید همگی توجه داشته باشیم که هرگونه بی‌توجهی به مقوله اقناع افکار عمومی و ناشی‌گری در این قضیه  زمینه‌ساز سوء استفاده بدخواهان و دشمنان را فراهم خواهد آورد.

رئیس دستگاه قضا مشخصاً در این رابطه به خبر منتشره پیرامون شناسایی احتکار ۶۷۰ تن از یک قلم ماده غذایی در یک واحد تولیدی اشاره کرد که با بررسی‌های انجام شده مشخص شد احتکاری در کار نبوده است؛ رئیس عدلیه تصریح کرد: این قبیل ناشی‌گری‌ها در حوزه خبررسانی موضوعات اقتصادی که به معیشت و سفره مردم مرتبط است زمینه ساز ایجاد حواشی و سوء‌استفاده بدخواهان است؛ بنابراین باید دقت مضاعفی در این حوزه صورت گیرد.

قاضی‌القضات تصریح کرد: بدون‌تردید مردم به لحاظ مسائل معیشتی و اقتصادی با مشکلاتی مواجه هستند و این یک واقعیت است و نباید اینگونه تلقی شود که هر فردی نقد و اعتراضی می‌کند، بدخواه است؛ اما به هر ترتیب باید برای کمک به دولت جهت پیشبرد برنامه های اقتصادی و بهبود معیشت مردم تلاش کنیم و از هر اقدامی که آب به آسیاب دشمن می ریزد پرهیز کنیم.

۱۵۶ دیدار مردمی مقامات و مدیران قضایی در مساجد
رئیس قوه قضاییه با اشاره به پشت سر گذاشتن ماه رمضان و بهره‌مندی مؤمنین از فیوضات بی‌کران این ماه مبارک همچنین حضور باشکوه مردم ایران اسلامی و سایر نقاط جهان در راهپیمایی روز قدس در حمایت از مردم مظلوم فلسطین، اظهار داشت: راهپیمایی امسال روز قدس در حمایت از ملت مظلوم فلسطین و انزجار از رژیم غاصب صهیونیستی معنای خاصی داشت و روز قدس امسال، موضوع فلسطین را زنده‌تر کرد.

رئیس دستگاه قضا با اشاره به دستوری که پیش از ماه رمضان برای حضور مقامات ومسئولان قضایی در مساجد برای ارتباط گیری بیشتر و وثیق‌تر با مردم صادر کرده بود، افزود: در ماه مبارک رمضان امسال همه مقامات و مسئولان عالی قضایی و تعداد بسیاری از مدیران سطوح مختلف دستگاه قضا در مساجد نقاط مختلف کشور حاضر شدند و از نزدیک در جریان مسائل و مشکلات مردم قرار گرفتند و دستورات قانونی را صادر و اقدامات مقتضی را انجام دادند.

«فقط در مساجد تهران در ماه مبارک رمضان، ۱۵۶ دیدار مردمی از سوی مقامات و مدیران دستگاه قضایی ترتیب داده شد و برخی از مسئولان عالی قضایی بیش از ۱۰ مرتبه در مساجد حضور یافتند»، این آماری بود که رئیس عدلیه در جریان جلسه امروز شورای عالی قوه قضائیه مطرح کرد؛ امری که بیانگر تحقق دستور قاضی‌القضات در زمینه تبدیل مساجد به پایگاهی برای  ملاقات‌های بی‌واسطه و مستقیم مسئولان قضایی با مردم و شنیدن مشکلات و پیگیری مسائل مطرح شده از جانب آنهاست.

رئیس قوه قضاییه  به احصاء و تبیین برخی از مهم‌ترین مسائل مطرح شده از جانب مردم در جریان ملاقات‌ها و دیدارهای مردمی کثیر مسئولان قضایی اشاره کرد و در رابطه با رفع و حل این مسائل دستوراتی را صادر کرد.

«ضرورت آگاهی‌بخشی بیشتر به مردم مبنی بر اینکه سرمایه و اموال خود را بدون اخذ تضامین معتبر به دیگران نسپارند»؛ «انجام کار تبلیغاتی، فرهنگی و رسانه‌ای بیشتر برای آگاه‌سازی مردم از شگردهای افراد نزول‌خوار»؛ «تبیین آثار وثیقه‌گذاری و ضمانت اجرای عدم حضور متهم برای شخص وثیقه‌گذار از سوی مسئولان قضایی»؛ «بررسی تمامی جوانب امر در هنگام ضبط وثایق»؛ «نهایت اعمال دقت و مقررات در عملیات اجرایی ثبت»؛ «تدقیق و دقت‌نظر در نحوه کارشناسی پرونده‌های قضایی»؛ «آگاه‌بخشی و اطلاع‌رسانی بیشتر به مردم در زمینه شمول موارد ناظر بر اعاده دادرسی و اعمال مواد ۴۷۴ و ۴۷۷»؛ «برخورد با آن دسته از مسئولان قضایی که با صدور قرارهای غیرمتناسب زمینه بازداشت‌های طولانی مدت متهمین را فراهم می‌کنند»؛ «جلوگیری از تأخیر در رسیدگی‌های قضایی»؛ «تکریم بیشتر ارباب رجوع و نحوه مواجهه مسئولان و کارکنان دستگاه قضایی با مراجعه‌کنندگان» و «افزایش بهره‌گیری و تجویز بیشتر پابند الکترونیکی برای محکومان واجدشرایط» از جمله موارد احصاء شده از جریان ملاقات‌های مردمی مسئولان عالی قضایی در ماه مبارک رمضان بود که رئیس عدلیه در جریان نشست امروز شورای عالی قوه قضاییه به تبیین و تشریح و صدور دستوراتی در باب آنها پرداخت.

پرونده‌های کلاهبرداری درصد قابل توجهی از پرونده‌های کثیرالشاکی
رئیس قوه قضاییه با اشاره به مقوله «کلاهبرداری از افراد» که درصد قابل توجهی از پرونده‌های کثیرالشاکی را به خود اختصاص داده و در جریان ملاقات‌های مردمی از جانب مراجعه‌کنندگان به دفعات تکرار می‌شود، گفت: باید به صورت منسجم و جدی‌تر در زمینه آگاهی‌بخشی به مردم اقدام شود تا سرمایه و دارایی خود را بدون شناخت، حصول اطمینان از جواز و محل فعالیت و اخذ تضامین لازم و معتبر به افراد غیر نسپارند.

محسنی اژه ای گفت: متأسفانه علی‌رغم تذکرات و هشدارهایی که داده می‌شود همچنان رویه اعتماد مردم به افراد سودجو و غیرمتخصص و سپردن اموال‌شان به آنها بدون اخذ تضامین لازم و معتبر و پدید آمدن پرونده‌های کثیرالشاکی بدین واسطه، استمرار دارد.

رئیس دستگاه قضا به شرایط اثبات و شکایت از نزول‌خوار اشاره کرد و گفت: باید با اقدامات مبتکرانه و هنرمندانه تبلیغاتی و رسانه‌ای برای مردم، گناه و خلاف شرع بودن ربا و نزول دادن و همچنین شگردهای افراد نزول‌خوار تبیین و تشریح شود.

محسنی اژه‌ای با اشاره به قرارهای غیرمتناسبی که بعضاً از سوی برخی دادیاران و بازپرس‌ها صادر می‌شود و زمینه بازداشت‌های طولانی مدت متهمان را فراهم می‌کند، تصریح کرد: دادستان انتظامی قضات نظارت بیشتری بر قرارهای صادره از ناحیه بازپرس‌ها  دادیارها داشته باشد.

محسنی اژه ای پس از توصیه اظهارداشت: باید با آن دسته از مسئولان قضایی که قرارهای غیرمتناسب صادر می‌کنند و موجبات بازداشت طولانی مدت متهمان را فراهم می‌کنند، برخورد کرد و صرف توصیه کفایت نمی‌کند.

رئیس قوه قضائیه با تاکید بر ضرورت تکریم بیشتر ارباب رجوع و نحوه مواجهه مسئولان و کارکنان دستگاه قضایی با مراجعه‌کنندگان، گفت: مسئولان و کارکنان دسستگاه قضایی علی‌رغم حجم بالای کار و احیاناً برخوردهای تند و بی‌صبری برخی مراجعان باید در نهایت احترام با آنها مواجه شوند و به تکریم آنها بپردازند و توجه داشته باشند که در بسیاری از موارد، اثر نوع برخورد و مواجه با مراجعه‌کننده یا متهم یا محکوم از اثر حکم صادره به لحاظ جنبه‌های تربیتی و اجتماعی بیشتر است.

ضرورت افزایش بهره‌گیری و تجویز بیشتر پابند الکترونیکی برای محکومان واجدشرایط
رئیس دستگاه قضا با اشاره به ضرورت افزایش بهره‌گیری و تجویز بیشتر پابند الکترونیکی برای محکومان واجدشرایط به رئیس سازمان زندان‌ها دستور داد تا در اسرع‌وقت اشکالات و موانعی که باعث عدم توسعه هر چه بیشتر تجویز پابند الکترونیک در قبال محکومان و زندانیان واجد شرایط می‌شود را جمع‌بندی و اعلام کنند تا در راستای زدودن این موانع و اشکالات اقدامات مقتضی صورت گیرد.

محسنی اژه‌ای با اشاره به جایگاه ارزشمند دو قشر معلم و کارگر در جامعه ما اظهار داشت: باید برای رفع مشکلات معیشتی معلمان و کارگران تلاش همه جانبه کنیم؛ در عین حال باید توجه کنیم که شیاطین در صف دلسوزان فعال در دو قشر زحمتکش معلم و کارگر رخنه نکنند زیرا رخنه آنها نه تنها به حل مشکلات معلمان و کارگران نمی انجامد بلکه مشکلات آنها را پیچیده تر می کند.

رئیس قوه قضاییه در همین زمینه به مسئولان ذیربط قضایی دستور داد  چنانچه طی ماه‌ها و هفته‌های اخیر برای افرادی از دو قشر زحمتکش معلمان و کارگران در اثر غفلت آن‌ها، پرونده قضایی تشکیل شده، نهایت مساعدت را به عمل آورند و در مقابل، چنانچه عناصری وابسته به بیگانه در صفوف معلمان و کارگران رخنه کرده‌اند و برای ضربه زدن و ایجاد آشوب و اخلال در نظم و امنیت مردم برنامه دارند، اقدامات قانونی مقتضی را در قبال آنها به عمل آورند و حساب عناصر وابسته به بیگانه را از برخی افراد که از روی غفلت شان برای آنها پرونده تشکیل شده، جدا بدانند.

اهداف و برنامه‌های بازدید گزارشگر ویژه در سفر به ایران
در بخش دوم نشست امروز شورای عالی قوه قضاییه، کاظم غریب‌آبادی معاون امور بین‌الملل و دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران با ارائه گزارشی از اهداف و برنامه‌های بازدید گزارشگر ویژه اقدامات قهری یکجانبه از ایران، گفت: ماموریت گزارشگر ویژه اقدامات قهری یکجانبه هشت سال قبل از سوی جنبش عدم تعهد به تصویب شورای حقوق بشر رسید و کشورهای غربی و آمریکا نیز هر سال به قطعنامه تمدید ماموریت این گزارشگر، رأی مخالف می‌دهند زیرا خود را در مقام پاسخگویی در قبال جامعه بین‌المللی و کشورهای تحت تحریم نمی‌بینند.

وی با اشاره به اینکه دعوت از گزارشگر ویژه و بازدید وی از جمهوری اسلامی ایران در نهادهای عالی نظام به تصویب رسیده است و نه در قوه قضاییه، گفت: ستاد حقوق بشر به عنوان یک نهاد فراقوه‌ای که اعضای اصلی آن از هر سه قوه هستند و مختص به قوه قضاییه نیست، به عنوان مرجع هماهنگی‌های مربوط به این بازدید تعیین شد.

دبیر ستاد حقوق بشر اضافه کرد: ماموریت گزارشگر ویژه، برابر قطعنامه مصوب شورای حقوق بشر صرفا بررسی آثار تحریم‌ها بر حقوق بشر می‌باشد و ماموریتی برای بررسی سایر موضوعات ندارد.

غریب‌آبادی تاکیدکرد: کشورهای تحت تحریم باید از همه ظرفیت‌های موجود برای پاسخگو کردن و مسئولیت‌پذیری واضعان و مجریان تحریم‌های یکجانبه استفاده کنند. در رابطه با ایران نیز طبیعتا با توجه به خصومت‌های مداوم دشمنان علیه ملت ایران، هرگونه برنامه‌ریزی با رعایت ملاحظات لازم، انجام شده و می‌شود.

حل و فصل اختلافات جابجایی پادگان مشهد پس از ۱۴ سال
حجت‌الاسلام والمسلمین احمد پورخاقان رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح با اشاره به ضرب‌الاجل رئیس قوه قضاییه برای حل و فصل اختلافات میان شهرداری مشهد، ارتش و آستان قدس رضوی پیرامون موضوع جابجایی پادگان مشهد از داخل شهر و انتقال آن، اظهار داشت: بعد از توافق‌نامه اولیه‌ای که ۲۳ اسفند سال گذشته میان ارتش و شهرداری در مشهد ایجاد شده بود و در اواخر فروردین امسال نیز الحاقیه توافق‌نامه اولیه میان آستان قدس رضوی، ارتش و شهرداری مشهد منعقد شد و نقشه‌های موجود در این توافق‌نامه در کمیسیون ماده ۵ نیز مورد تایید قرار گرفت.

وی با اشاره به قدردانی شهردار مشهد از دستگاه قضایی و رئیس عدلیه به سبب پیگیری‌های مستمر جهت حل و فصل اختلافات میان شهرداری مشهد، ارتش و آستان قدس رضوی پیرامون موضوع جابجایی پادگان مشهد از داخل شهر و انتقال آن که سرانجام بعد از ۱۴ سال با دستور رییس عدلیه به نتیجه رسید، گفت: طبق اعلام شهردار مشهد، عملیات اجرایی تخریب دیوارهای پادگان مشهد تا دو هفته دیگر آغاز خواهد شد.

صدور اسناد در روستاهای بالای ۲۰ خانوار برنامه سازمان ثبت در سال ۱۴۰۱
حسن بابایی رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با اشاره به ابلاغ طرح «جهاد خدمت» از سوی این سازمان به واحدهای ثبتی سراسر کشور و اجرای آن در ماه مبارک رمضان گفت: در این طرح مقرر شد که هر رئیس واحد ثبتی به همراه معاونان خود، در پنج مسجد محل خدمت حضور یابد و در همین راستا در ماه مبارک رمضان، روسا و معاونان واحدهای ثبتی سراسر کشور در بیش از ۲ هزار مسجد حضور پیدا کرده و ضمن شنیدن سوالات، مشکلات و مسائل مردم، راهنمایی‌های لازم را انجام دادند.

وی صدور اسناد در روستاهای بالای ۲۰ خانوار را یکی از برنامه‌های اولویت‌دار سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در سال ۱۴۰۱ عنوان کرد و افزود: ۲۲ هزار و ۲۱۹ روستای بالای ۲۰ خانوار شناسایی شده‌اند و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مصمم است که برای پنج میلیون و۳۶۶ هزار و ۹۵۰ واحد مسکونی این روستاها که  جمعیتی قریب به ۲۰ میلیون نفر دارند سند صادر کند.

محمد کاظمی‌فرد رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه نیز در این جلسه به برگزاری نشست ویدئوکنفرانسی تبادل تجربیات فناورانه مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران و دادگستری فنلاند در روزهای گذشته اشاره کرد و گفت: در این نشست که سفیران دو کشور و مقامات ارشد قضایی فنلاند و مدیران مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه حضور داشتند چگونگی ارائه خدمات فناوری مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه اظهار داشت: در جریان این نشست، مسئولان قضایی کشور فنلاند به تمجید از دستاوردهای الکترونیکی و فناورانه دستگاه قضایی کشورمان پرداختند و نقش این دستاوردها در تسهیل و تسریع دسترسی مردم به مراکز قضایی را مورد تاکید قرار دادند.

وی با اشاره به برگزاری چندین نشست مشترک میان مدیران ارشد مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه و مدیران ارشد معاونت علمی ریاست جمهوری در ۵۰ روز گذشته که در راستای تحقق شعار سال ۱۴۰۱ «تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین» صورت گرفت، عنوان کرد: در این جلسات موضوعاتی مانند «افزایش تولید پابند الکترونیک با استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان» و «تسهیل ارائه خدمات الکترونیک قضایی با استفاده از ظرفیت پیام‌رسان‌های داخلی و پردیس نوآوری‌های حقوقی و قضایی» بررسی شد که نتایج این جلسات به زودی اطلاع‌رسانی خواهد شد.

۲۴۸ میلیارد تومان کمک‌های مردمی در ماه مبارک رمضان
غلامعلی محمدی رئیس سازمان زندان‌ها نیز در این جلسه به ارائه گزارش آماری در خصوص کمک‌های مومنانه مردم به زندانیان در ماه مبارک رمضان پرداخت و گفت: به برکت ماه مبارک رمضان، مجموع کمک‌های مردمی به ستادهای دیه در سراسر کشور در این ماه ۲۴۸ میلیارد تومان بوده که از این مبلغ ۱۴۳ میلیارد تومان به حساب‌ها واریز شده و ۱۰۵ میلیارد تومان هم تعهد صورت گرفته و در همین راستا هزار و ۶۷۰ زندانی آزاد شده که در مقایسه با سال گذشته ۲۰ درصد رشد را نشان می‌دهد.

وی افزود: میزان کمک‌های مردمی به انجمن‌های حمایت از زندانیان در ماه مبارک رمضان امسال، در مجموع ۴۰ میلیارد تومان بوده که ۲۴ میلیارد تومان از این مبلغ به حساب‌ها واریز شده و ۱۶ میلیارد تومان هم تعهدات مردم بوده که محقق خواهد شد.

زمین‌های کشاورزی فاقد سند یا سندهای مشاع کانون‌ هدف زمین‌خواران

علی اصغر جهانگیر معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه هم در این جلسه، زمین‌های کشاورزی فاقد سند یا دارای سندهای مشاعی یا دارای اراضی اختلافی را یکی از کانون‌های هدف زمین‌خواران عنوان کرد و با اشاره به مساحت ۱۸ میلیون و ۷۰۰ هزار هکتاری اراضی کشاورزی در کشور گفت: طبق آمار سازمان امور اراضی، تا پایان فروردین امسال از مجموع ۵۳ هزار و ۵۱۸ پلاک دارای تداخل، تنها برای ۳ هزار و ۲۰۱ پلاک رفع تداخل صورت گرفته است و مادامی‌که کمیسیون رفع تداخلات در استان‌ها کار خود را به درستی انجام ندهند و تداخلات اراضی کشاورزی همچنان باقی بماند، امور مربوط به نقشه‌برداری و صدور سند متوقف خواهد ماند.

محمد صاحبکار معاون راهبردی قوه قضاییه نیز در این جلسه با اشاره به دیدارهای پرشمار و مفید مسئولان عالی قضایی با مردم در مساجد در مدت اخیر و به ویژه در ماه مبارک رمضان، اظهارداشت: با هماهنگی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه در صدد برپایی و راه‌اندازی مداوم میز خدمت قوه قضاییه در کنار نمازهای جمعه سراسر کشور هستیم.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.