×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : پنج شنبه, ۳ خرداد , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Thursday, 23 May , 2024
تشریح عملکرد دانشگاه علوم پزشکی کردستان در طرح سلامت نوروزی
اقتصاد کلان

 

به گزارش اقتصاد کلان ، دکتر فریدون عبدالملکی ضمن تشریح اقدامات و عملکرد دانشگاه در ایام تعطیلات نوروز گفت: در راستای دستورالعمل مدیریت سفر در سال ۱۴۰۳ و شرح وظایف کمیته خدمات بهداشتی، سلامت و محیط زیست دانشگاه، در ایام تعطیلات نوروز در تمامی حوزه های درمان، بهداشت، غذا و دارو و فوریت‌های پزشکی (اورژانس ۱۱۵)، ضمن هماهنگی با سایر سازمان ها و ستاد سفر استان در قالب طرح سلامت نوروزی، از ساعت ۸ صبح ۲۴ اسفند ۱۴۰۲ آغاز و تا پایان روز ۲۵ فروردین ماه جاری به ‌صورت فعال با نظارت و پایش مستقیم ستادی به مسافران و همشهریان خدمت رسانی در قالب این طرح تدوام داشت.

وی گفت: ازاقدامات صورت گرفته ستاد تسهیلات سفرهای نوروزی در حوزه سلامت می‌توان به راه اندازی ایستگاه های سلامت خدمات رسان اورژانس ۱۱۵و مرکز بهداشت در ورودی شهر های استان، استقرار سیستم گزارش گیری و جمع‌بندی روزانه در حوزه‌های مختلف درمانی، بیمارستانی، اورژانس ۱۱۵، بهداشتی و غذا و دارو،.کنترل شاخص‌های مهم در طی ایام تعطیلات نوروزی و اتخاذ تدابیر لازم، نظارت بر حضور و تاثیر پرسنل حاضر در قالب کشیک‌های سازماندهی شده در تمامی حوزه ها، با نظارت مستقیم واحد پایش و ارزیابی عملکرد مدیریت بازرسی دانشگاه اشاره کرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کردستان به عملکردها و اقدامات صورت گرفته در مرکز اورژانس پیش بیمارستانی و مدیریت حوادث دانشگاه اشاره نمود و ادامه داد: ﺑﻪ ﻣﻨﻈﻮﺭ ﺍﻃﻼﻉ ﺭﺳﺎﻧﯽ ﻭ ﺳﺮﻋﺖ ﺩﻫﯽ ﺩﺭ ﺍﻣﺮ ﺧﺪﻣﺖﺭﺳﺎﻧﯽ ﻭ ﺍﻓﺰﺍﯾﺶ ﺍﻣﻨﯿﺖ ﺧﺎﻃﺮ ﻣﺴﺎﻓﺮﯾﻦ، ﺁﻣﺒﻮﻻﻧﺲﻫﺎﯼ ﺍﻭﺭﮊﺍﻧﺲ ۱۱۵، ﺍﺯ ﺳﺎﻋﺖ ۸ ﺻﺒﺢ ﺍﻟﯽ ۱۲ ﻇﻬﺮ ﻭ ﺍﺯ ۱۶ ﺍﻟﯽ ۱۸ ﺩﺭ ﺣﺎﺷﯿﻪ ﺟﺎﺩﻩ ﻫﺎ ﺑﺎ ﺁﻻﺭﻡ ﻭ ﻋﻼﺋﻢ ﺍﺧﺒﺎﺭﯼ ﺭﻭﺷﻦ ﻣﺴﺘﻘﺮ شدند.

دکتر عبدالملکی با بیان اینکه، طبق آمار ثبت شده از ابتدایی طرح یعنی از ساعت ۸ صبح ۲۴ اسفند ۱۴۰۲ لغایت پایان ۲۵/۱/۱۴۰۳، تعداد ۲۷۶۳۴ تماس با مرکز ۱۱۵ اورژانس گرفته شده است، ابراز نمود: از این تعداد ۷۴۶۵ ماموریت منجر به اعزام آمبولانس شده، ۵۱۴۹ مورد مشاوره تلفنی و یک هزار و ۴۹۸ مورد مزاحمت تلفنی و ۱۳۵۲۲ سایر موارد بوده است.

وی تصریح نمود: از ماموریت های انجام شده ۱۱۰۱ مورد آن ( یعنی حدود ۱۵درصد از ماموریت ابلاغی )حوادث ترافیکی بوده که ۷ فوتی و ۱۲۵۰ مصدوم داشته است و ۵ بیمار نیز توسط بالگرد اداره اورژانس هوایی به مرکز درمانی مرکز استان منتقل شده است

رئیس دانشگاه به اقدامات صورت گرفته در حوزه معاونت درمان پرداخت و اظهار داشت: طبق برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته در ایام اجرای طرح سلامت نوروزی، فعالیت تمام وقت بیمارستان‌ها و مراکز درمانی سطح استان بصورت شبانه‌روزی ادامه داشت.

دکتر فریدون عبدالملکی با بیان اینکه، در این ایام تعداد مراجعین به اورژانس بیمارستانهای استان که منجر به بستری شده اند ۳۳۰۸ نفر به ثبت رسیده است که نسبت به مشابه سال گذشته ۳۷ درصد افزایش داشته است، گفت: همچنین در مدت اجرای طرح مذکور، تعداد ۱۸۶۵۴۷ نفر بصورت سرپایی مراجعه داشته ایم که در قسمت مراجعه بیماران بصورت سرپایی حدود ۵/۶ درصد کاهش مراجعه به اورژانس بیمارستان ها نسبت به مشابه سال گذشته به ثبت رسیده است.

وی اظهار داشت: در ایام طرح، ۴ هزارو ۴۴۲۳ مورد عمل جراحی انجام شده که نسبت به مشابه سال گذشته ۵ نفر افزایش داشته است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان به اقدامات صورت گرفته در حوزه معاونت بهداشتی دانشگاه اشاره نمود و ابراز نمود: در این حوزه، ضمن اعلام آماده باش کامل و با همکاری تمامی کارکنان مراکز بهداشت استان چندین تیم و گروه های گشت و بازرسی بهداشتی و کشت های مشترک تشکیل و با تلاشی بدون وقفه و حضور در سراسر استان و محل های عرضه مواد غذایی و آشامیدنی، اقدامات موثر و کاملی در راستای تامین سلامتی و بهداشت شهروندان و مسافران نوروزی انجام شده است.
دکتر فریدون عبدالملکی گفت: از ابتدای طرح سلامت نوروزی تاکنون ۴۲تن و ۳۳۵ کیلوگرم مواد غذایی غیرقابل مصرف توسط بازرسان معاونت بهداشتی ومراکز بهداشتی دانشگاه کشف و توقیف و معدوم شده است.

وی اظهار نمود: در این مدت طی ۳۴ هزارو ۴۵۰ مورد بازدید انجام شده از مراکز و اماکن تهیه و توزیع مواد غذایی و اماکن بین راهی، ۱۷۹ مورد معرفی به مراجع قضایی، تعطیلی ۶۱ مرکز متخلف، ۴۷۴ نمونه برداری مواد غذایی و ۲۲ هزارو ۸۵۲ مورد کلر سنجی به ثبت رسیده است.

رئیس دانشگاه به اقدامات صورت گرفته در حوزه معاونت غذا و داروی دانشگاه با هدف تامین سلامتی مردم و میهمانان در ایام تعطیلات نوروزی سال جاری پرداخت و گفت: با آغاز طرح نظارت نوروزی و اهمیت کنترل و مراقبت مواد عذایی، دارویی، بهداشتی و آرایشی عرضه شده در مراکز مختلف به مسافرین نوروزی، تیم های مدیریت نظارت برمواد غذایی آرایشی و بهداشتی، مدیریت نظارت بر دارو و آزمایشگاه کنترل مواد غذایی و بهداشتی تشکیل و به صورت شبانه‌روزی بر عملکرد واحدهای تولید و عرضه‌کننده مواد غذائی و آرایشی بهداشتی و داروخانه ها نظارت داشته‌اند.

دکتر عبدالملکی گفت:در ایام مذکور تمامی داروخانه های شبانه روزی دایر بوده و داروخانه های داری مجوز فعالیت در ایام تعطیل، دارو به مقدار کافی برای آنها تامین شده بود.

وی خاطرنشان ساخت: در این مدت ۴۶ مورد بازرسی از واحدهای تولیدی غذایی، آشامیدنی و آرایشی و بهداشتی و ۲۲۱ بازدید از سطح عرضه توسط همکاران معاونت غذا و داروی دانشگاه به ثبت رسیده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان ادامه داد: در مدت گفته شده، تعداد ۹۱۹ مورد بازرسی از داروخانه های سطح استان جهت بررسی نحوه ارائه خدمات دارویی انجام و طبق آمار، تعداد ۱۲۰ مورد تخلف شناسایی شد که متناسب با آن اقدامات قانونی بعمل آمده است.

دکتر فریدون عبدالملکی ابراز داشت: در این مدت تعداد ۲۸۵ مورد تماس با سامانه پاسخگویی ۱۹۰ به ثبت رسیده است که بیشترین علت تماس راهنمایی در خصوص تهیه دارو بوده است.

وی خاطرنشان ساخت: در ایام طرح سلامت نوروزی ﻣﺮﺍﮐﺰ ﻫﺪﺍﯾﺖ ﻋﻤﻠﯿﺎﺕ ﺑﺤﺮﺍﻥ (EOC) ﺩﺍﻧﺸﮕﺎﻩ ﺑﻪ ﺻﻮﺭﺕ ۲۴ ﺳﺎﻋﺘﻪ فعال بوده ﺗﺎ ﺍﻣﮑﺎﻥ ﻫﻤﺎﻫﻨﮕﯽ ﺩﺭﻭﻥ ﻭ ﺑﺮﻭﻥ ﺑﺨﺸﯽ ﺩﺭ ﺍﯾﺎﻡ ﻃﺮﺡ ﺳﻼﻣﺖ ﻧﻮﺭﻭﺯﯼ ﺑﻪ ﺑﻬﺘﺮﯾﻦ ﻭﺟﻪ ﻣﻤﮑﻦ ﻣﯿﺴﺮ ﮔﺮﺩﺩ.

شایان ذکر است طرح بسیج سلامت نوروزی در راستای اقدامات ستاد تسهیلات سفر در استان کردستان، با هدف افزایش کیفیت ارائه خدمات سلامت و نیز نظارت بهتر، هر ساله از ۲۴ اسفند آغاز شده و تا ۲۵ فروردین ادامه دارد.

خبر اقتصاد کلان

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.