×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : جمعه, ۱۰ آذر , ۱۴۰۲  .::.   برابر با : Friday, 1 December , 2023
جهش ۱۸۹ درصدی وصول مالیات خانه‌ای خالی در مهرماه

اخذ مالیات از خانه‌های خالی در قانون بودجه سال ۹۹ آمده بود، اما دولت دوازدهم ضوابط اجرایی آن را ابلاغ نکرد. در بودجه ۱۴۰۰ هم دوباره درآمد این نوع مالیات پیش‌بینی شده بود.

براساس اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم، اخذ مالیات از خانه‌های خالی در قانون گنجانده شد و وزارت راه و شهرسازی موظف شد سازوکار شناسایی این خانه‌ها را اجرا کند. اخذ مالیات از خانه‌های خالی نیز توسط مجلس و در سال ۹۹ به این قانون اضافه شد.

در سال جاری استارت اخذ مالیات از خانه‌های خالی زده شد و از ابتدای سال جاری هرچند با مبالغی اندک به مرور اخذ مالیات آغاز شد تا جایی که تا پایان مهر ماه امسال یک میلیارد و ۴۰۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان مالیات خانه‌های خالی وصول شده است.

براساس قانون مالیات‌های مستقیم تصویب شده در مجلس شورای اسلامی، اگر واحد مسکونی خالی باشد مشمول این مالیات می‌شود و واحد‌های تجاری و اداری مشمول این مالیات نیستند. البته همه خانه‌های خالی مشمول مالیات نمی‌شوند، بنابراین شناخت خانه‌های خالی معاف از مالیات یکی از نکات مهم مد نظر سازمان امور مالیاتی برای اجرای این قانون خواهد بود.

درآمد مالیاتی حاصل از اجرای این قانون در سال ۱۴۰۰ صفر بوده است که رئیس سازمان امور مالیاتی در این باره گفت: اطلاعات وزارت راه و شهرسازی و سامانه اسکان و املاک به منظور شناسایی خانه‌های خالی و اخذ مالیات از آن‌ها در دی‌ماه ۱۴۰۰ به دست سازمان امور مالیاتی رسید و در تیر ماه امسال وزارت راه و شهرسازی یک بار دیگر اطلاعات جدیدی را ارائه کرد که با اطلاعات اولیه تفاوت‌هایی داشت، بنابراین اطلاعات جدید مبنای محاسبه مالیات خانه‌های خالی در سال گذشته قرار گرفت و علت اینکه در گزارش سال گذشته سازمان امور مالیاتی، مبلغ مالیات بر خانه های خالی صفر بوده، همین موضوع است.

به گفته داود  منظور، حتی اطلاعاتی که وزارت راه و شهرسازی در تیرماه در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار داد از سوی افرادی که به عنوان دارنده خانه‌های خالی شناخته شده بودند، مورد ایراد و اعتراض قرار گرفت که این ایرادات به وزارت راه و شهرسازی منتقل شده است.

در همین حال بر اساس اعلام «افشین خدامرادی» معاون فناوری‌های مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور، لیستی حاوی تعداد ۵۱۵ هزار و ۵۰۰ خانه خالی از وزارت راه و شهرسازی به سازمان امور مالیاتی کشور ارسال شده که برای مالکان این خانه‌ها پیامک اطلاع‌رسانی ارسال شده و هم‌اکنون در مرحله مطالبه و وصول مالیات است.

درآمد حاصل از مالیات بر واحدهای مسکونی خالی از سکنه از ابتدای سال ۱۴۰۱ تا پایان فروردین ماه، رقم ناچیز یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بوده است، این درآمد تا پایان اردیبهشت ماه یعنی در دو ماه ابتدایی سال به ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسیده است که درآمد مالیاتی اردیبهشت ماه تنها ۸۰۰ هزار تومان می‌شود، در سه ماه ابتدایی سال، درآمد حاصل از مالیات بر واحدهای مسکونی خالی از سکنه به ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسیده که حاکی از درآمد ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی در این بخش در خرداد ماه است.

*تسریع در اخذ مالیات از خانه‌های خالی از تیرماه

در تیرماه، رشد زیادی در اخذ درآمدها رخ داد و درآمد حاصل از مالیات بر واحدهای مسکونی خالی از سکنه در ۴ ماه ابتدایی سال به ۲۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان رسید که سهم ماه چهارم سال یعنی تیر ماه، ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان می‌شود.

همچنین در گزارش شهریورماه، درآمد حاصل از مالیات بر واحدهای مسکونی خالی از سکنه در ۶ ماه ابتدایی سال ۱۴۰۱، برابر با ۴۸۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بوده است که سهم شهریور ماه ۴۶۲ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان می‌شود.

روند رو به رشد وصول مالیات از خانه‌های خالی به موضوع از مبالغ موجود در گزارش‌های ماهانه مشهود است، به طوری که در آخرین گزارش منتشر شده این سازمان، درآمد حاصل از مالیات بر واحدهای مسکونی خالی از سکنه در هفت ماه نخست امسال یعنی از ابتدای ۱۴۰۱ تا پایان مهر ماه، یک میلیارد و ۴۰۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان شده است که نشان‌دهنده درآمد مالیاتی ۹۱۷ میلیون تومانی خانه‌های خالی فقط در مهر ماه و همچنین حاکی از رشد ۱۸۹ درصدی درآمد مالیاتی از خانه‌های خالی از سکنه در مقایسه با کل درآمد مالیاتی خانه‌های خالی از سکنه است.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.