×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : چهارشنبه, ۲ اسفند , ۱۴۰۲  .::.   برابر با : Wednesday, 21 February , 2024
شاخص فرابورس بهتر از شاخص کل بورس / بیمه‌ای ها پرتراکنش شدند

شاخص کل بورس تهران با ریزش ۸۸۵۵ واحدی به کار خود در معاملات روز یکشنبه پایان داد، ارزش معاملات خرد عدد ۲,۲۳۳ میلیارد تومان را به ثبت رسانده است که نسبت به دیروز باز هم کمتر بوده و نشان دهنده این است که بازار میلی به فروش جدی نداشته و پولی هم در بازار وجود ندارد. فروش حقیقی به حقوقی که از آن به خروج نقدینگی از بازار سهام تعبیر می‌شود امروز در محدوده ۱,۵۵۰ میلیارد تومان بوده و پول‌ها به سمت صندوق‌های با درآمد ثابت در حال حرکت است.

افزایش طلا و ارز و تأثیر بر بورس
نکته دیگر معاملات امروز افزایش قیمت طلا و دلار در بازار آزاد بوده که باعث شد اقبال به صندوق‌های طلا در بورس نیز افزوده شده و صندوق‌های عیار و زر در محدوده مثبت یک در بازار امروز معامله شدند. هم اکنون سکه در محدوده بالای ۱۵ میلیون تومان معامله شده که البته حباب زیادی در محدوده ۲ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان دارد، این حباب تنها زمانی می‌تواند ارزش داشته باشد که نرخ دلار در بازار آزاد به شدت افزایشی باشد که برآیندها نشان می‌دهد با متغیرهای کلان فعلی نوسانات اخیر نمی‌تواند دلار را به محدوده بالای ۳۵ هزار تومان برساند البته شاید متغیرهای کلان اقتصادی تغییر کند که احتمال آن کم ارزیابی می‌شود.

نمادهای صف فروش کم شدند
ارزش صف‌های خرید تنها ۷۷ میلیارد تومان بود که نسبت به دیروز افزایش با افزایش مواجه شد، دیروز ارزش صف‌های خرید در محدوده ۵۳ میلیارد تومان بود، ارزش صف‌های فروش نیز در محدوده ۲۸۰ میلیارد تومان بوده که نسبت به دیروز با افزایش ۲۲ میلیارد تومانی مواجه شد.

۲۱ نماد در معاملات امروز در صف خرید بودند که نسبت به دیروز ۲ نماد کمتر بوده و ۱۰۰ نماد در صف فروش بوده که نسبت به دیروز با کاهش چشمگیری مواجه است، دیروز ۱۶۸ نماد در وضعیت صف فروش قرار داشتند.

بیمه‌ای ها با ارزش شدند
مانند دیروز امروز هم خودرویی‌ها با ثبت رقم ۲۸۶ میلیارد تومان (۰.۷ برابر میانگین هفتگی) در صدر گروه‌های پرتراکنش قرار گرفتند. نکته جالب گروه بیمه بوده که با ۲.۲ برابر میانگین هفتگی در معاملات امروز معامله شد این روزها بیمه دانا لیدر این گروه شده و توانسته هر روز مثبت ۶ را برای سهامداران به ثبت برساند.گروه عرضه برق و گاز هم در معاملات این روزها پرتقاضا است و احتمال خبر افزایش قیمت در نیروگاه‌های کشور وجود دارد.

شاخص فرابورس بهتر از بورس
نکته قابل توجه این است که وضعیت نمادهای فرابورسی در معاملات امروز بسیار بهتر از وضعیت نمادهای بورسی بود، شاخص کل فرابورس تنها ۳۷ واحد ریزش داشته در حالی که شاخص کل بورس بیش از ۸ هزار واحد ریزش کرد، علت اصلی این موضوع نیز به نبود پول در بازار بازگشته زیرا عمده نمادهای فرابورسی نمادهای متوسط و کوچک بوده و نمادهای بزرگ بیشتر در بورس حاضر هستند.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.