×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : چهارشنبه, ۲ اسفند , ۱۴۰۲  .::.   برابر با : Wednesday, 21 February , 2024
اعتراض شدید انجمن فولاد از شرکت بورس کالا

انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در نامه‌ای انتقادی به مدیرعامل شرکت بورس کالا ایران. ضمن ابراز اعتراض شدید خود نسبت به رویه اخیر این شرکت در مواجهه با واحدهای تولیدی و تشکل‌های صنفی، ادعا کرد. که بورس کالا به لحاظ عدم اطلاع‌رسانی کارشناسی و در شأن واحدهای تولیدی. و همچنین عدم تعامل مناسب با تشکل‌های صنفی، یکی از تاریک‌ترین دوران خود را سپری می‌کند.

انجمن فولاد در این نامه با طرح پرسش‌هایی در رابطه با شیوه تعیین قیمت. پایه عرضه محصولات زنجیره فولاد در بورس کالا، خواستار پاسخ صریح این سازمان (بورس کالا) به این پرسش‌ها شده است.

این تشکل صنفی به نارضایتی بخش خصوصی از عملکرد بورس کالا اشاره کرده و پرسیده است. که آیا بورس کالا به جای اینکه سازمانی مستقل برای به‌هم‌رسانی و تعادل عرضه و تقاضا وکشف قیمت واقعی باشد.به ابزاری در راستای قیمت‌گذاری دستوری نوین تبدیل شده است؟

در متن نامه سید رسول خلیفه‌سلطانی- دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران- به نمایندگی از انجمن خطاب فولاد. به حامد سلطانی نژاد- مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران- آمده است:

نامه انجمن فولاد

“پیرو نامه شماره ۸۶۱/ص/۰۰ مورخ ۱۸ آبان ۱۴۰۰ که برخلاف رویکرد تعاملی سابق. متاسفانه هیچ پاسخی از سوی آن شرکت به این انجمن واصل نشده است. و از آنجا که بورس کالا که می‌بایست در شفافیت و تعامل حداکثر پیش‌رو باشد. در شرایط فعلی  به لحاظ عدم اطلاع‌رسانی کارشناسی و درشأن واحدهای تولیدی و همچنین عدم تعامل مناسب. با تشکل‌های صنفی، یکی از تاریک‌ترین دوران خود را سپری می‌کند. و با عنایت به اینکه متاسفانه در رویکرد وزارت جدید صمت، جلسات مشورتی کمیته تخصصی فولاد با حضور بورس کالا و تشکل‌های صنفی برگزار نگردیده است. خواهشمند است در راستای مواد ۲ و ۳  قانون بهبود محیط کسب و کار. در جهت روشن شدن ابهامات فعلی در عملکرد بورس کالا به سوالات زیر پاسخ فرمایید:

۱- نحوه تعیین قیمت پایه شمش و محصولات فولادی، آهن اسفنجی، کنسانتره و گندله سنگ‌آهن چگونه است؟ چه مرجعی و متشکل از چه اشخاصی این قیمت‌ها را تایید کرده‌اند؟ از چه مراجعی در این خصوص مشورت گرفته می‌شود؟

۲- آیا بر اساس مقررات بالا دستی ناظر بر عرضه در بورس کالا، تعیین قیمت پایه در اختیار عرضه‌کننده نیست؟ در رویه فعلی بورس کالا، جایگاه عرضه‌کننده در تعیین قیمت پایه چگونه تعریف شده است؟

۳- آیا در تعیین قیمت پایه شمش و محصولات فولادی، بقای شرکت‌های کوچک و متوسط و لزوم تداوم تولید آن‌ها در نظر گرفته می‌شود یا صرفا آسان‌ترین راهکارها مبتنی بر قیمت‌های جهانی مد نظر قرار می‌گیرد؟ به‌طور مثال با کدام فرمول محاسباتی، یک تولیدکننده شمش می‌تواند با آهن اسفنجی حدود ٩٠٠٠ تومانی، شمش ۱۲ هزار تومانی (کمتر از قیمت قراضه) عرضه کند؟

محصولات فولادی

۴- با چه استدلالی برای قیمت شمش و محصولات فولادی حداکثر قیمت پایه تعیین می‌شود اما هیچ حداقلی برای آن (با توجه به بهای تمام شده تولیدعرضه کنندگان کوچک تر) تعیین نمی‌گردد؟

۵- ویژگی‌های فیزیکی و آنالیز شیمیایی استاندارد (یا توافق شده) برای هر محصول از زنجیره فولاد چگونه و بر چه اساسی تعیین می‌شود؟

در پایان ضمن ابراز تاسف از اینکه رویکرد مثبت و تعاملی آن شرکت در طول سال‌های متمادی فعالیت، طی یک سال اخیر جای خود را به کم توجهی به نظرات بخش خصوصی و عدم مشورت مستمر با تشکل‌ها داده است و پیامدهای آن از جمله تعیین غیر شفاف و غیر منصفانه فرمول قیمت های پایه و تغییرات مستمر آن، عدم به روزرسانی و انعطاف لازم در مقررات بورس کالا در خصوص تضامین، تسویه و … با وجود گسترده تر شدن فعالیت های آن و توجه نکردن به تنوع روش‌های تولید و تجارت در شرکت‌های مختلف برای عرضه و معامله در بورس کالا به وضوح قابل مشاهده است و موجب نارضایتی بخش خصوصی از عملکرد بورس کالا شده است؛ لذا خواهشمند است ضمن پاسخ به سوالات فوق، صراحتا مشخص فرمایید که آیا بورس کالا مقرر است سازمانی مستقل برای به هم‌رسانی و تعادل عرضه و تقاضا و کشف قیمت واقعی باشد یا ابزار دولت در قیمت گذاری دستوری نوین؟ یا اساسا قرار است بورس کالا نقش سیاست‌گذار در تنظیم بازار فولاد را ایفا کند؟ ”

رونوشت این نامه برای اعضای هیات مدیره شرکت بورس کالای ایران جهت استحضار و صدور دستورات مقتضی ارسال شده است.

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک تلگرام