×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : دوشنبه, ۱۵ خرداد , ۱۴۰۲  .::.   برابر با : Monday, 5 June , 2023
شرط توافق خوب در مذاکرات، لغو همه تحریم‌ها است

آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی دیروز شنبه در گردهمایی رؤسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در کشورهای همسایه با اشاره به جایگاه محوری بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی و تاکید بر تحول برای حل مشکلات، بیان داشت: ما به یک تحول برای جبران عقب‌ماندگی‌ها نیازمند هستیم.
رئیسی تحول در حل مشکلات را برای کاهش فاصله بین وضع موجود و وضع مطلوب ضروری دانست و گفت: تحول برای حل مشکلات باید شناختی، فرآیندی و نهادی باشد. نباید برای رفع مشکلات تنها به پیگیری‌های اداری بسنده شود بلکه باید تحولی در شناخت مسائل ایجاد شود.
رئیس‌جمهور خطاب به رؤسای دفاتر نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در کشورهای همسایه گفت: شما در ماموریت کاری خود باید نماینده هویت انقلاب اسلامی و منافع جمهوری اسلامی ایران باشید که رسالت مهمی است.

رمز موفقیت حاج قاسم
داشتن ظرفیت و صبر بود
رئیسی بیان داشت: تا فردی ظرفیت ماموریت محوله نداشته باشد نمی‌تواند موفق باشد‌. سردار شهید حاج قاسم سلیمانی چهره با ظرفیتی بود. اگر قرار بود با سختی‌ها و ناملایمات کنار نیاید و صبر پیشه نکند نمی‌توانست در منطقه موفقیت به‌دست آورد لذا رمز موفقیت حاج قاسم داشتن ظرفیت و صبر بود.
رئیس‌جمهور با طرح این پرسش که سهم وزارت‌خانه‌های خارجه در توسعه کشورهای پیشرفته چقدر است؟ تصریح کرد: نمی‌شود مشکلی در درون کشور وجود داشته باشد و وزارت خارجه بگوید به من مربوط نیست. در همین موضوع کرونا اگر اقدامات وزارت خارجه نبود شاید نمی‌توانستیم کاری از پیش ببریم پس سهم وزارت خارجه مهم است.
سیاست ارتباط با همسایگان
یک حرکت استراتژیک برای ایران است
رئیسی بیان داشت: سیاست ارتباط با همسایگان یک حرکت استراتژیک برای ایران است. تولید داخلی باید فعال شود و وزارت خارجه نیز در همین مورد باید نقش خود را ایفا کند. باید سرکنسول‌ها و سفرا به میان ایرانیان خارج از کشور بروند و منتظر نباشند آنها به سفارت‌خانه‌ها مراجعه کنند ایرانیان ساکن در خارج از کشور مردم ما هستند و حقوقی دارند که باید پیگیری و دنبال شود. ایرانیان متعهد که علاقمند به سرزمین اجدادی خود هستند به جای سرمایه‌گذاری در خارج از کشور باید در داخل ایران سرمایه‌گذاری کنند.
رئیس‌جمهور افزود: امور تجاری ایرانیان خارج و داخل و بازرگانان خارجی باید تسهیل شود تا ارتباطات بازرگانی با سهولت بهتری فراهم شود.
رئیسی در مورد نقش گردشگری در توسعه اقتصادی کشورمان گفت: اشتیاق زیادی برای ورود به ایران جهت گردشگری وجود دارد اگر اقتصاد گردشگری، دیجیتال و دریا فراهم شود باعث اشتغالزایی می‌شود.
یکی از مؤلفه‌های قدرت
ارتباطات و تعامل با دیگر کشورها است
رئیس‌جمهور اظهار داشت: تا امروز که حدود ۱۰۰ روز از فعالیت دولت سیزدهم می‌گذرد ۱۰۰ ارتباط با سران کشورها و هیات‌های خارجی داشتم که بدون استثناء همه تمایل به ارتباط با ایران داشتند و هیچ‌کدام به ارتباطی که الان بین کشور ما و کشور خودشان است قانع نبودند. یکی از مولفه‌های قدرت همین ارتباطات و تعامل با دیگر کشورها است.
رئیسی با اشاره به اینکه گشایش‌هایی در تعاملات خارجی در حال پدیدار شدن است به نقش موثر مرزها در تعامل خارجی اشاره کرد و گفت: مرزهای ما تهدید نیست بلکه برای کشور ایجاد فرصت می‌کند، راه‌اندازی بازارچه‌های مرزی یک فرصت خوب برای کشور است.
رئیس‌قوه مجریه اقتدار خارجی را امتداد اقتدار داخلی برشمرد و اظهار داشت: معتقدیم روابط با کشورهای همسایه باید پایدار باشد. همه می‌دانند ارتباط با رژیم صهیونیستی توسط برخی کشورهای منطقه برایشان امنیت‌ساز نیست. هر جا رژیم صهیونیستی نفوذ پیدا کرده کشور میزبان متضرر شده است. کشورهای منطقه با تعامل با جمهوری اسلامی ایران می‌توانند به امنیت و صلح کمک کنند.
هر چه سختی می‌کشیم
از حضور بیگانگان در منطقه است
رئیس‌جمهور تاکید کرد: هر چه سختی می‌کشیم از حضور بیگانگان در منطقه است. ناتو و آمریکا ۲۰ سال در افغانستان حضور داشتند اما مردم این کشور روی آرامش ندیدند.
رئیسی با بیان اینکه زیربنای ارتباط اقتصادی با همسایگان وجود دارد، اظهار داشت: شناخت عمیق ظرفیت‌های داخل کشور برای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج بسیار مهم است و آنها باید توانمندی‌های علمی و فنی ایران را به جهان معرفی کنند.
رئیس‌قوه مجریه با تاکید بر اینکه مصر هستیم سیاست تعامل با همسایگان را دنبال کنیم، گفت: امروز تحریمی که علیه جمهوری اسلامی ایران وضع شده اقتصادپایه است راهبرد دشمن این است که چتر تحریم را بر کشور قرار دهد اما ما دو گام خنثی‌‌سازی تحریم‌ها و برداشتن آنها را دنبال می‌کنیم.
رئیس‌جمهور با اشاره به مذاکرات هسته‌ای در وین گفت: با ارائه شدن متن پیشنهادی ایران در مذاکرات به طرف‌های مذاکره نشان داده شد ما در مذاکرات جدی هستیم و اگر طرف مقابل در لغو تحریم‌ها مصمم باشد مسیر دستیابی به توافق هموار است.
رئیسی گفت: بیش‌ترین تحریم در صنایع هسته‌ای، فضایی و نظامی است اما در این صنایع پیشرفت‌های خوبی برای کشور حاصل شده است در حالی که در صنایع دیگر مشکلات بسیاری داریم.
دستور آیت‌الله رئیسی به وزیر خارجه
برای تدوین نقشه راه عملیاتی
رئیس‌جمهور در پایان وزارت خارجه را موظف کرد که نتیجه این همایش را در قالب نقشه راه عملیاتی همکاری‌های پایدار اقتصادی با کشورهای منطقه بخصوص همسایگان تدوین کرده و به ایشان ارائه نمایند.
حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان نیز طی سخنانی در این مراسم با بیان اینکه تمرکز بر کشورهای همسایه و نگاه به همسایگان و آسیا از اولویت‌های سیاست خارجی دولت است، اظهار کرد: شعار سیاست خارجی دولت، سیاست خارجی متوازن و دیپلماسی فعال‌، پویا و هوشمند است و برنامه چهار ساله دولت در همین زمینه تنظیم و برنامه‌ریزی شده است.
وی ادامه داد: توجه ویژه به ایرانیان خارج از کشور و از بین بردن گسست آنها با کشور از برنامه‌های جدی دولت است. در روزهای آینده اولین نشست شورای ایرانیان خارج از کشور را به ریاست رئیس‌جمهور برگزار می‌کنیم و امیدواریم تصویب قانون حمایت از ایرانیان خارج کشور از خروجی‌های این نشست باشد.
امیرعبداللهیان در پایان با اشاره به ماموریت وزارت خارجه در حوزه بی‌اثر کردن و لغو تحریم‌ها، گفت: در این زمینه وظیفه داریم با رویکردی انقلابی و جهادی حرکت کنیم. توسعه پایدار اقتصادی بدون نگاه به مذاکرات وین را دنبال می‌کنیم با این حال وظیفه ذاتی دستگاه دیپلماسی این است که برای لغو تحریم‌های ظالمانه و یکجانبه آمریکا همه سعی، دانش و تجربه دیپلماتیک خود را به کار گیرد.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.