×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : سه شنبه, ۱۶ آذر , ۱۴۰۰  .::.   برابر با : Tuesday, 7 December , 2021
ترخیص ۵۴۰هزار تن برنج از گمرکات استان هرمزگان

ناظر گمرکات استان هرمزگان گفت: در شش‌ماهه نخست امسال کل کالاهای صادراتی خروجی از گمرکات استان هرمزگان از نظر ارزشی ۷میلیارد و ۶۵۴میلیون دلار و از نظر وزنی نیز ۲۱میلیون و ۶۰۸هزار تن بوده است.

ابوالفضل اکبرپور ناظر گمرکات استان هرمزگان و مدیرکل گمرک شهید رجایی با اشاره به اینکه بر اساس آمار کالاهای صادراتی خروجی از نظر ارزشی نسبت به سال قبل ۶۱ درصد و از نظر وزنی ۲۱ درصد افزایش داشته است، اظهار کرد: از ابتدای امسال ۱۶ میلیون تن از کالای صادراتی مربوط به کالاهای صادراتی غیرنفتی با ارزش بالغ بر ۵ میلیارد و ۸۶۱ میلیون دلار می‌باشد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از نظر وزنی ۱۶ درصد و از نظر ارزش دلاری ۴۷ درصد افزایش داشته‌ایم.
وی با بیان اینکه عمده اقلام صادراتی به کشورهای چین، امارات متحده عربی و… صادر شده است، گفت: عمده اقلام صادرات قطعی در شش‌ماهه نخست سال ۱۴۰۰ به کشورهای چین، امارات متحده عربی، تایلند، هند، عمان و غنا بوده است که شامل سنگ‌آهن و کنسانتره‌های آن، پلیمرهای اتیلن،  کودهای معدنی و شیمیایی و… می‌باشد.
ناظر گمرکات استان هرمزگان در خصوص میزان کالاهای وارده به کشور از گمرکات استان گفت: میزان کالاهای وارده در شش ماه نخست ۴ میلیون تن با ارزش بالغ بر ۹ میلیارد و ۹۰۷ میلیون دلار که در مدت مشابه سال قبل از نظر ارزش دلاری ۷۳ درصد افزایش داشته و عمده کالاهای وارداتی از کشورهای چین، هند، امارات متحده عربی، ایتالیا و آلمان بوده است که بیشترین حجم این کالاها مربوط به کالاهای اساسی است.
وی اذعان داشت: کالاهای اساسی که به گمرک اظهار شده است بالغ بر ۲میلیون و ۴۲۹ هزار تن می‌باشد که حدود ۳۹۸ هزار تن آن مربوط به شهریور ماه ۱۴۰۰ بوده است. این کالاها پس از اظهار و انجام تشریفات گمرکی در کمترین زمان ممکن از گمرکات استان ترخیص و روانه بازار شده‌اند.
اکبرپور درباره واردات برنج گفت: زمانی که کالا ثبت سفارش و کد رهگیری بانک دریافت می‌کند در کمترین زمان ممکن پس از اظهار کالا ترخیص خواهد شد و در خصوص محموله ۱۶هزارتنی برنج وارداتی اخیر، این کالاها پس از دریافت کد رهگیری به‌محض اظهار به گمرک در سریعترین زمان ممکن از گمرک ترخیص خواهند شد.
شایان ذکر است میزان برنج وارداتی به گمرکات استان در نیمه نخست حدود ۵۴۰ هزار تن بوده که روانه بازار شده است.
به‌گفته اکبرپور تا روز ۲۰ مهرماه بیش از ۲ میلیون و ۸۵۰ هزار تن انواع کالای اساسی از جمله برنج، گوشت، گندم، جو، ذرت، روغن، قند و شکر و… تنها از طریق گمرک شهید رجایی ترخیص شده است.
بر این اساس، حدود ۴۵۰۰ تن گوشت از این گمرک ترخیص شده که نسبت به ماه مشابه سال گذشته افزایش ۳۸درصدی داشته است.
از سوی دیگر ۵۳۹ هزار تن برنج از این گمرک ترخیص شده است که نسبت به سال قبل ۵ درصد افزایش ثبت شده است. درباره ترخیص انواع روغن نیز باید تأکید کرد که ترخیص این کالا حدود ۳۰ درصد افزایش داشته است. البته میزان ترخیص جو حدود ۱۳۳ هزار تن بوده است که ترخیص این کالای اساسی نسبت به سال قبل کاهش داشته است.
وی افزود: طی این مدت حدود ۶۵۷ هزار تن گندم از گمرک مذکور ترخیص شده است که نسبت به دوره مشابه سال قبل بیش از ۱۳۰ درصد افزایش ثبت شده است.