×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : پنج شنبه, ۲۷ مرداد , ۱۴۰۱  .::.   برابر با : Thursday, 18 August , 2022
تناسب سوالات امتحان نهایی با کیفیت آموزش در دوران کرونا / تاریخ امتحانات تغییر می‌کند؟

در حالیکه دانش‌آموزان به امتحانات حضوری معترضند و می‌گویند آموزش‌ها را مجازی دریافت کرده و باید در امتحان مجازی شرکت کنند، رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش می‌‌گوید: امتحان پایه‌های نهم و دوازدهم حتماً حضوری است و فعلاً تاریخ همان ۲۷ اردیبهشت.

به گزارش خبرگزاری اقتصاد کلان،  طی روزهای اخیر فیلمی از تجمع دانش‌آموزان اصفهانی مقابل اداره آموزش و پرورش در اعتراض به برگزاری امتحانات حضوری در فضای مجازی منتشر شد.

این دانش‌آموزان که اغلب آنها پایه دوازدهمی‌ها بودند، شعار می‌دادند “آموزش مجازی امتحان مجازی”؛ این موضوع مرتبط با این درخواست دانش آموزان است، ” در یک سال گذشته تمام آموزش‌ها را به شکل مجازی دریافت کردند که کیفیت آموزش حضوری را ندارد بنابراین امتحانات هم باید به شیوه مجازی  برگزار شود.”

در همین رابطه با خسرو ساکی رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش گفت‌وگویی داشتیم تا به این پرسش‌ها پاسخ دهیم؛ آیا ممکن است در تصمیم آموزش و پرورش برای برگزاری امتحانات حضوری تغییری ایجاد شود؟ آیا ستاد ملی کرونا مجوز برگزاری امتحانات حضوری را صادر کرده است؟ برای کمک به دانش آموزانی که یک سال به شیوه مجازی آموزش دیدند اما باید در امتحانات حضوری شرکت کنند، چه تدابیری اندیشیده شده است؟

خسرو ساکی در این گفت‌وگو با اشاره به اینکه در آموزش و پرورش برای برگزاری امتحانات، مصوبات شورای عالی آموزش و پرورش ملاک عمل است، اظهار کرد: در مصوبه ۹۸۷  شورای عالی آموزش و پرورش درباره شرایط بیماری‌های واگیردار مانند کرونا آمده است که امتحانات تمام پایه‌ها به استثنای پایه‌های نهم و دوازدهم غیرحضوری است.

وی درباره دلایل برگزاری امتحانات حضوری در پایه‌های نهم و دوازدهم گفت: نمرات این دو پایه تحصیلی در سرنوشت آینده دانش آموزان تأثیرگذار است، امتحانات پایه نهم در انتخاب رشته تحصیلی و پایه دوازدهم در ورود به دانشگاه (پذیرش رشته‌های بدون آزمون و با آزمون) تأثیر دارد، در مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش برای تعیین زمان برگزاری امتحانات حضوری با ستاد ملی کرونا هماهنگ هستیم و مطابق مجوز صادر شده از سوی آنها اقدام خواهیم کرد.

اهمیت نمرات پایه دوازدهم مانند کنکور

رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه اهمیت نمرات پایه دوازدهم همانند کنکور است آیا می‌توان کنکور را غیرحضوری برگزار کرد؟ در پاسخ به این پرسش که آیا مجوز برگزاری امتحانات حضوری را از ستاد ملی کرونا دریافت کرده‌اید؟ گفت: جلسات متعددی داریم، در حال رصد و بررسی هستیم و به محض کنترل وضعیت و فراهم شدن شرایط، امتحانات برگزار می‌شود.

فعلاً ۲۷ اردیبهشت تاریخ برگزاری امتحانات است

وی در پاسخ به این پرسش که آیا ممکن است زمان برگزاری امتحانات به تأخیر بیفتد، بیان کرد: دیروز در جلسه صحبت شد و  بعید می‌دانم تاریخ هم عوض شود هر چند هنوز هیچ فردی نمی‌تواند قطعی صحبت کند، فعلاً  تاریخ ۲۷ اردیبهشت برای برگزاری امتحانات پابرجاست.

مساعدت با دانش آموزان در طراحی سوالات انجام می‌شود؟

ساکی درباره اینکه دانش آموزان می‌گویند، دروس را مجازی آموخته‌ایم چرا باید در امتحانات حضوری شرکت کنیم، آیا مساعدتی با آنها در زمینه طراحی سوالات خواهد شد، گفت: در دستور العمل صادر شده توسط سازمان پژوهش و برنامه  ریزی آموزشی  براساس رنگ بندی شرایط کرونا محتوای کتاب‌های درسی را تقسیم کردیم مثلاً در شرایط قرمز بخش‌هایی از کتاب درسی حذف می‌شود، مبنای طراحی سوالات امتحانات شرایط قرمز است و حجم کتاب‌های درسی کم شده است.

رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش همچنین در گفت‌وگویی درباره طراحی سوالات در امتحانات غیر حضوری دانش آموزان گفت: در شرایط شیوع کرونا اختیارات معلم بیشتر شده است، در گذشته به ارزشیابی تراکمی در پایان نوبت اول تأکید می‌شد اما هم‌اکنون در شیوه نامه ابلاغی اعلام کردیم هر جا معلم و شورای مدرسه تشخیص داد ارزشیابی تراکمی نوبت اول میسر نیست نتایج ارزشیابی تکوینی را ملاک عمل قرار دهند.

اختیار معلم برای قضاوت میزان یادگیری بیشتر شد

وی افزود: در زیست بوم کرونا اختیار معلم برای قضاوت درباره میزان یادگیری دانش آموزان بیش از گذشته شده است و باید با گردآوری شواهد مبتنی بر یادگیری دانش آموزان بتواند به راحتی قضاوت کند، پیشنهاد ما این است از کارپوشه الکترونیکی در سامانه شاد استفاده کنند و از دانش آموز بخواهند تمام فعالیت‌هایی که در طول دوره انجام می‌دهد در کارپوشه ذخیره کند مثل کارهای پژوهشی، تکالیف انجام شده، پرسش و پاسخ کلاسی، تهیه فیلم یا ویس،  معلم براساس این مستندات می‌تواند درباره فعالیت دانش آموزان و میزان یادگیری آنها قضاوت کرده و مستندات شفاف در اختیار داشته باشد.

ساکی بیان کرد: در سامانه شاد بات آزمون ساز در حال سرویس دهی است و معلمان می‌توانند از بخش آزمون برای برگزاری آزمون‌های تشریحی و تستی استفاده کنند البته ممکن است در مواردی مدرسه پایگاهی را راه اندازی و شبکه داخلی داشته باشد که کار آموزش و ارزشیابی در آنجا انجام می‌شود، در جایی که دسترسی به آموزش مجازی و تلویزیونی فراهم نیست و بسته یادگیری ارسال می‌شود، بسته ارزشیابی آماده کرده و بیشتر از سوالات کتاب باز که درک و فهم را می‌سنجد و تعریف تکالیف و پروژه‌های آموزشی استفاده کنند.

انتهای پیام

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.