×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : دوشنبه, ۲۴ خرداد , ۱۴۰۰  .::.   برابر با : Monday, 14 June , 2021
بی صلاحیت های شورای پنجم دغدغه مشارکت مردم را دارند.

برخی از رد صلاحیت شدگان شورا در کنار قهرمان سازی از متخلفین و متهمین با حربه سیاسی خواندن ردصلاحیت ها به گونه ای ” امر بر آنها مشتبه شده” که نهیب کاهش مشارکت عمومی در انتخابات به دلیل رد صلاحیت خود و دوستانشان را سر می دهند و گویا عدم حضور چند نفر متخلف در عرصه رقابت، مشارکت عمومی را کاهش خواهد داد حال اینکه برخورد با متخلفین شورای پنجم و ممانعت از حضور مجدد ایشان در عرصه کمترین مطالبه شهروندان از هیات های نظارت است

به گزارش خبرگزاری اقتصاد کلان، انتخابات ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر، روستا همزمان با سیزدهمین دوره ریاست جمهـوری، دومیـن میان دوره ای مجلس خبرگان و نخستین میان دوره ای مجلس شـورای اسلامی یازدهم، ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ برگزار می شود.
ایـن انتخابات اما از هم اکنون با حاشیه ها و اعتراضاتی همراه بوده است. برخی از تایید صلاحیت نشده گان در این مرحله نسبت به عملکرد هیات های اجرایی و نظارت در رد صاحیت داوطلبان اعتراض دارند، اکثر کسانی که رد صلاحیت شده هستند دلیل رد صلاحیت را برخورد های جناحی هیات های نظارت می دانند اما در مقابل اعضای این هیات های نظارت هرگونه شائبه سیاسی در پروسه رد صلاحیت ها را تکذیب کرده و بر قانونی بودن اقدامات خود تاکید دارند. اما شاید بتوان “عملکرد پر حاشیه شورای پنجم که بیشتریین آمار محکومیت ها را در میان ادوار مختلف شورا دارد را حکم ماجرا گرفت. به جرات می توان گفت که با توجه به اعتبار و مشروعیت نهاد انتخابی شورا های اسلامی از آرا مردم، عملکرد پرحاشیه شورای پنجم جان شورا ها را گرفت و جایگاه پارلمان محلی را به عنوان یک نهاد مدنی موثر در اذهان تقلیل داد.
در چنین فضایی آنچه طبیعی است رد صلاحیت برای اعضای شورایی است که داری محکومیت بوده و یا پرونده های در دست بررسی فساد مالی و سو استفاده از موقعیت را در کارنامه خود دارند. بدون شک همانگونه که در قانون نیز مسیر اعتراض و بررسی مجدد پیش بینی شده است امکان اشتباه هیات های نظارت و تجدید نظر در آرا این هیات ها از مسیر قانونی وجود دارد اما آنچه قابل تامل است یک صدایی اکثریت رد صلاحیت شدگان در سیاسی دانستن این بررسی ها و مشارکت در “پروسه قهرمان سازی از متهمین و متخلفین خیانت به نهاد نیمه جان شوررا ها” است که خود خیانتی نا بخشودنی در حق این نهاد انتخاباتی ارزشمند به حساب می آید.
برخی از رد صلاحیت شدگان شورا در کنار قهرمان سازی از متخلفین و متهمین با حربه سیاسی خواندن ردصلاحیت ها به گونه ای ” امر بر آنها مشتبه شده” که نهیب کاهش مشارکت عمومی در انتخابات به دلیل رد صلاحیت خود و دوستانشان را سر می دهند و گویا عدم حضور چند نفر متخلف در عرصه رقابت، مشارکت عمومی را کاهش خواهد داد حال اینکه برخورد با متخلفین شورای پنجم و ممانعت از حضور مجدد ایشان در عرصه کمترین مطالبه شهروندان از هیات های نظارت است.

انتهای پیام

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.